django-countries - en to eu translation catalogue (161 entries)

en: United Kingdom
eu: Erresuma Batua

en: North Korea
eu: Ipar Korea

en: South Korea
eu: Hego Korea

en: Moldova
eu: Moldavia

en: Russia
eu: Errusia

en: Syria
eu: Siria

en: Czech Republic
eu: Txekiar Errepublika

en: Macedonia
eu: Mazedonia

en: Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
eu: Mazedoniako Jugoslaviar Errepublika Ohia

en: Swaziland
eu: Swazilandia

en: Falkland Islands  [Malvinas]
eu: Falkland uharteak (Malvinak)

en: Afghanistan
eu: Afganistan

en: Åland Islands
eu: Åland uharteak

en: Algeria
eu: Aljeria

en: American Samoa
eu: Amerikar Samoa

en: Anguilla
eu: Aingira

en: Antarctica
eu: Antartika

en: Antigua and Barbuda
eu: Antigua eta Barbuda

en: Bahamas
eu: Bahamak

en: Belarus
eu: Bielorrusia

en: Belgium
eu: Belgika

en: Bolivia (Plurinational State of)
eu: Boliviako Estatu Plurinazionala

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
eu: Bonaire, Sint Eustatius eta Saba

en: Bosnia and Herzegovina
eu: Bosnia‐Herzegovina

en: Bouvet Island
eu: Bouvet uhartea

en: Brazil
eu: Brasil

en: British Indian Ocean Territory
eu: Indiako Ozeanoko Britainiar Lurraldea

en: Brunei Darussalam
eu: Bruneiko Estatua, Bakearen Egoitza

en: Cambodia
eu: Kanbodia

en: Cameroon
eu: Kamerun

en: Canada
eu: Kanada

en: Cayman Islands
eu: Kaiman uharteak

en: Central African Republic
eu: Afrika Erdiko Errepublika

en: Chad
eu: Txad

en: Chile
eu: Txile

en: China
eu: Txina

en: Christmas Island
eu: Christmas uhartea

en: Cocos (Keeling) Islands
eu: Cocos (Keeling) uharteak

en: Colombia
eu: Kolonbia

en: Comoros
eu: Komoreak

en: Congo
eu: Kongo

en: Congo (the Democratic Republic of the)
eu: Kongoko Errepublika Demokratikoa

en: Cook Islands
eu: Cook uharteak

en: Côte d'Ivoire
eu: Boli Kosta

en: Croatia
eu: Kroazia

en: Cuba
eu: Kuba

en: Cyprus
eu: Zipre

en: Czechia
eu: Txekia

en: Denmark
eu: Danimarka

en: Djibouti
eu: Djibuti

en: Dominica
eu: Dominika

en: Dominican Republic
eu: Dominikar Errepublika

en: Ecuador
eu: Ekuador

en: Egypt
eu: Egipto

en: Equatorial Guinea
eu: Ekuatore Ginea

en: Ethiopia
eu: Etiopia

en: Faroe Islands
eu: Faroe uharteak

en: Finland
eu: Finlandia

en: France
eu: Frantzia

en: French Guiana
eu: Guyana

en: French Polynesia
eu: Polinesia

en: French Southern Territories
eu: Frantziaren Lurralde Austral eta Antartikoak

en: Germany
eu: Alemania

en: Greece
eu: Grezia

en: Greenland
eu: Groenlandia

en: Guadeloupe
eu: Guadalupe

en: Guernsey
eu: Guernesey

en: Guinea
eu: Ginea

en: Guinea-Bissau
eu: Ginea Bissau

en: Heard Island and McDonald Islands
eu: Heard eta McDonald uharteak

en: Holy See
eu: Egoitza Santua

en: Hungary
eu: Hungaria

en: Iceland
eu: Islandia

en: Iran (Islamic Republic of)
eu: Irango Islamiar Errepublika

en: Iraq
eu: Irak

en: Ireland
eu: Irlanda

en: Isle of Man
eu: Man uhartea

en: Italy
eu: Italia

en: Jamaica
eu: Jamaika

en: Japan
eu: Japonia

en: Jordan
eu: Jordania

en: Korea (the Democratic People's Republic of)
eu: Koreako Herri Errepublika Demokratikoa

en: Korea (the Republic of)
eu: Koreako Errepublika

en: Kyrgyzstan
eu: Kirgizistan

en: Lao People's Democratic Republic
eu: Laosko Herri Errepublika Demokratikoa

en: Latvia
eu: Letonia

en: Lebanon
eu: Libano

en: Libya
eu: Libia

en: Lithuania
eu: Lituania

en: Luxembourg
eu: Luxenburgo

en: Macao
eu: Macau

en: Madagascar
eu: Madagaskar

en: Maldives
eu: Maldivak

en: Marshall Islands
eu: Marshall uharteak

en: Martinique
eu: Martinika

en: Mauritius
eu: Maurizio

en: Mexico
eu: Mexiko

en: Micronesia (Federated States of)
eu: Mikronesiako Estatu Federatuak

en: Moldova (the Republic of)
eu: Moldaviako Errepublika

en: Monaco
eu: Monako

en: Morocco
eu: Maroko

en: Mozambique
eu: Mozambike

en: Netherlands
eu: Herbehereak

en: New Caledonia
eu: Kaledonia Berria

en: New Zealand
eu: Zeelanda Berria

en: Nicaragua
eu: Nikaragua

en: Norfolk Island
eu: Norfolk uhartea

en: Northern Mariana Islands
eu: Ipar Mariana uharteak

en: Norway
eu: Norvegia

en: Palestine, State of
eu: Palestinako Estatua

en: Papua New Guinea
eu: Papua Ginea Berria

en: Paraguay
eu: Paraguai

en: Philippines
eu: Filipinak

en: Poland
eu: Polonia

en: Réunion
eu: Reunion

en: Romania
eu: Errumania

en: Russian Federation
eu: Errusiar Federakundea

en: Rwanda
eu: Ruanda

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
eu: Santa Helena, Ascension eta Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
eu: Saint Kitts eta Nevis

en: Saint Lucia
eu: Santa Luzia

en: Saint Martin (French part)
eu: San Martin (Frantzia)

en: Saint Pierre and Miquelon
eu: Saint-Pierre eta Mikelune

en: Saint Vincent and the Grenadines
eu: Saint Vincent eta Grenadinak

en: Sao Tome and Principe
eu: Sao Tome eta Principe

en: Seychelles
eu: Seychelleak

en: Sierra Leone
eu: Sierra Leona

en: Singapore
eu: Singapur

en: Sint Maarten (Dutch part)
eu: Sint Maarten (Herbehereak)

en: Slovakia
eu: Eslovakia

en: Slovenia
eu: Eslovenia

en: Solomon Islands
eu: Salomon uharteak

en: South Africa
eu: Hegoafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
eu: Hegoaldeko Georgiak eta Hegoaldeko Sandwichak

en: South Sudan
eu: Hego Sudan

en: Spain
eu: Espainia

en: Suriname
eu: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
eu: Svalbard uhartedia

en: Sweden
eu: Suedia

en: Switzerland
eu: Suitza

en: Syrian Arab Republic
eu: Siriako Arabiar Errepublika

en: Taiwan (Province of China)
eu: Taiwan (Txinako Errepublika)

en: Thailand
eu: Thailandia

en: Timor-Leste
eu: Ekialdeko Timor

en: Trinidad and Tobago
eu: Trinidad eta Tobago

en: Turkey
eu: Turkia

en: Turks and Caicos Islands
eu: Turk eta Caico uharteak

en: Ukraine
eu: Ukraina

en: United Arab Emirates
eu: Arabiar Emirerri Batuak

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
eu: Britainia Handiko eta Ipar Irlandako Erresuma Batua

en: United States Minor Outlying Islands
eu: Ameriketako Estatu Batuetako itsasoz haraindiko uharteak

en: United States of America
eu: Ameriketako Estatu Batuak

en: Uruguay
eu: Uruguai

en: Venezuela (Bolivarian Republic of)
eu: Venezuelako Bolibartar Errepublika

en: Viet Nam
eu: Vietnam

en: Virgin Islands (British)
eu: Birjina uharteak (Britainia)

en: Virgin Islands (U.S.)
eu: Birjina uharteak (AEB)

en: Wallis and Futuna
eu: Wallis eta Futuna

en: Western Sahara
eu: Mendebaldeko Sahara

en: Country
eu: Herrialdea

en: All
eu: Guztiak
