django-countries - en to fa translation catalogue (266 entries)

en: Brunei
fa: برونئی

en: Bolivia
fa: بولیوی

en: United Kingdom
fa: بریتانیا

en: Iran
fa: ایران

en: North Korea
fa: کره شمالی

en: South Korea
fa: کره جنوبی

en: Laos
fa: لائوس

en: Moldova
fa: مولدووا

en: Russia
fa: روسیه

en: Syria
fa: سوریه

en: Taiwan
fa: تایوان

en: Tanzania
fa: تانزانیا

en: Venezuela
fa: ونزوئلا

en: Vietnam
fa: ویتنام

en: Czech Republic
fa: جمهوری چ

en: Macedonia
fa: مقدونیه

en: Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
fa: جمهوری مقدونیه

en: Swaziland
fa: سوازیلند

en: Falkland Islands  [Malvinas]
fa: جزایر فالکلند

en: Afghanistan
fa: افغانستان

en: Åland Islands
fa: جزایر الند

en: Albania
fa: آلبانی

en: Algeria
fa: الجزیره

en: American Samoa
fa: ساموآی آمریکا

en: Andorra
fa: آندورا

en: Angola
fa: آنگولا

en: Anguilla
fa: آنگویلا

en: Antarctica
fa: جنوبگان

en: Antigua and Barbuda
fa: آنتیگوا و باربودا

en: Argentina
fa: آرژانتین

en: Armenia
fa: ارمنستان

en: Aruba
fa: آروبا

en: Australia
fa: استرالیا

en: Austria
fa: اتریش

en: Azerbaijan
fa: جمهوری آذربایجان

en: Bahamas
fa: باهاما

en: Bahrain
fa: بحرین

en: Bangladesh
fa: بنگلادش

en: Barbados
fa: باربادوس

en: Belarus
fa: بلاروس

en: Belgium
fa: بلژیک

en: Belize
fa: بلیز

en: Benin
fa: بنین

en: Bermuda
fa: برمودا

en: Bhutan
fa: بوتان

en: Bolivia (Plurinational State of)
fa: بولیوی (ایالت چند ملیتی)

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
fa: بونیر،سینت  یوستیشس و صبا

en: Bosnia and Herzegovina
fa: بوسنی و هرزگوی

en: Botswana
fa: بوتسوانا

en: Bouvet Island
fa: جزیره بووه

en: Brazil
fa: برزیل

en: British Indian Ocean Territory
fa: قلمرو بریتانیا در اقیانوس هند

en: Brunei Darussalam
fa: برونئی

en: Bulgaria
fa: بلغارستان

en: Burkina Faso
fa: بورکینافاسو

en: Burundi
fa: بوروندی

en: Cabo Verde
fa: کیپورد

en: Cambodia
fa: کامبوج

en: Cameroon
fa: کامرون

en: Canada
fa: کانادا

en: Cayman Islands
fa: جزایر کیمن

en: Central African Republic
fa: جمهوری آفریقای مرکزی

en: Chad
fa: جمهوری چاد

en: Chile
fa: شیلی

en: China
fa: چین

en: Christmas Island
fa: جزیره کریسمس

en: Cocos (Keeling) Islands
fa: جزایر کوکوس

en: Colombia
fa: کلمبیا

en: Comoros
fa: مجمع‌الجزایر قمر

en: Congo
fa: کنگو

en: Congo (the Democratic Republic of the)
fa: جمهوری دموکراتیک کنگو

en: Cook Islands
fa: جزایر کوک

en: Costa Rica
fa: کاستاریکا

en: Côte d'Ivoire
fa: ساحل عاج

en: Croatia
fa: کرواسی

en: Cuba
fa: کوبا

en: Curaçao
fa: کوراسائو

en: Cyprus
fa: قبرس

en: Czechia
fa: چک

en: Denmark
fa: دانمارک

en: Djibouti
fa: جیبوتی

en: Dominica
fa: دومینیکا

en: Dominican Republic
fa: جمهوری دومینیکن

en: Ecuador
fa: اکوادور

en: Egypt
fa: مصر

en: El Salvador
fa: السالوادور

en: Equatorial Guinea
fa: گینه استوایی

en: Eritrea
fa: اریتره

en: Estonia
fa: استونی

en: Ethiopia
fa: اتیوپی

en: Faroe Islands
fa: جزایر فارو

en: Fiji
fa: فیجی

en: Finland
fa: فنلاند

en: France
fa: فرانسه

en: French Guiana
fa: گویان فرانسه

en: French Polynesia
fa: پلی‌نزی فرانسه

en: French Southern Territories
fa: سرزمین‌های جنوبی و جنوبگانی فرانسه

en: Gabon
fa: گابن

en: Gambia
fa: گامبیا

en: Georgia
fa: گرجستان

en: Germany
fa: آلمان

en: Ghana
fa: غنا

en: Gibraltar
fa: جبل طارق

en: Greece
fa: یونان

en: Greenland
fa: گرینلند

en: Grenada
fa: گرنادا

en: Guadeloupe
fa: جزیره گوادلوپ

en: Guam
fa: گوآم

en: Guatemala
fa: گواتمالا

en: Guernsey
fa: گرنزی

en: Guinea
fa: گینه

en: Guinea-Bissau
fa: گینه بیسائو

en: Guyana
fa: گویان

en: Haiti
fa: هائیتی

en: Heard Island and McDonald Islands
fa: جزیره هرد و جزایر مک‌دونالد

en: Holy See
fa: هولی سی

en: Honduras
fa: هندوراس

en: Hong Kong
fa: هنگ کنگ

en: Hungary
fa: مجارستان

en: Iceland
fa: ایسلند

en: India
fa: هند

en: Indonesia
fa: اندونزی

en: Iran (Islamic Republic of)
fa: جمهوری اسلامی ایران

en: Iraq
fa: عراق

en: Ireland
fa: ایرلند

en: Isle of Man
fa: جزیره من

en: Israel
fa: اسرائیل

en: Italy
fa: ایتالیا

en: Jamaica
fa: جامائیکا

en: Japan
fa: ژاپن

en: Jersey
fa: جرزی

en: Jordan
fa: اردن

en: Kazakhstan
fa: قزاقستان

en: Kenya
fa: کنیا

en: Kiribati
fa: کیریباتی

en: Korea (the Democratic People's Republic of)
fa: کره شمالی(جمهوری دموکراتیک خلق کره)

en: Korea (the Republic of)
fa: کره جنوبی (جمهوری کره)

en: Kuwait
fa: کویت

en: Kyrgyzstan
fa: قرقیزستان

en: Lao People's Democratic Republic
fa: لائوس (جمهوری دموکراتیک خلق لائوس)

en: Latvia
fa: لتونی

en: Lebanon
fa: لبنان

en: Lesotho
fa: لسوتو

en: Liberia
fa: لیبریا

en: Libya
fa: لیبی

en: Liechtenstein
fa: لیختن‌اشتاین

en: Lithuania
fa: لیتوانی

en: Luxembourg
fa: لوکزامبورگ

en: Macao
fa: ماکائو

en: Madagascar
fa: ماداگاسکار

en: Malawi
fa: مالاوی

en: Malaysia
fa: مالزی

en: Maldives
fa: مالدیو

en: Mali
fa: مالی

en: Malta
fa: مالت

en: Marshall Islands
fa: جزایر مارشال

en: Martinique
fa: مارتینیک

en: Mauritania
fa: موریتانی

en: Mauritius
fa: موریس

en: Mayotte
fa: مایوت

en: Mexico
fa: مکزیک

en: Micronesia (Federated States of)
fa: ایالات فدرال میکرونزی

en: Moldova (the Republic of)
fa: مولداوی

en: Monaco
fa: موناکو

en: Mongolia
fa: مغولستان

en: Montenegro
fa: مونته‌نگرو

en: Montserrat
fa: مونتسرات

en: Morocco
fa: مراکش

en: Mozambique
fa: موزامبیک

en: Myanmar
fa: میانمار

en: Namibia
fa: نامیبیا

en: Nauru
fa: نائورو

en: Nepal
fa: نپال

en: Netherlands
fa: هلند

en: New Caledonia
fa: کالدونیای جدید

en: New Zealand
fa: نیوزیلند

en: Nicaragua
fa: نیکاراگوئه

en: Niger
fa: نیجر

en: Nigeria
fa: نیجریه

en: Niue
fa: نیووی

en: Norfolk Island
fa: جزیره نورفک

en: Northern Mariana Islands
fa: جزایر ماریانای شمالی

en: Norway
fa: نروژ

en: Oman
fa: عمان

en: Pakistan
fa: پاکستان

en: Palau
fa: پالائو

en: Palestine, State of
fa: فلسطین

en: Panama
fa: پاناما

en: Papua New Guinea
fa: پاپوآ گینه نو

en: Paraguay
fa: پاراگوئه

en: Peru
fa: پرو

en: Philippines
fa: فیلیپین

en: Pitcairn
fa: جزایر پیت‌کرن

en: Poland
fa: لهستان

en: Portugal
fa: پرتغال

en: Puerto Rico
fa: پورتوریکو

en: Qatar
fa: قطر

en: Réunion
fa: رئونیون

en: Romania
fa: رومانی

en: Russian Federation
fa: فدراسیون روسیه

en: Rwanda
fa: رواندا

en: Saint Barthélemy
fa: سن بارتلمی

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
fa: سنت هلن، اسنشن و تریستان کانها

en: Saint Kitts and Nevis
fa: سنت کیتس و نویس

en: Saint Lucia
fa: سنت لوسیا

en: Saint Martin (French part)
fa: سن مارتن

en: Saint Pierre and Miquelon
fa: سن-پیر-ا-میکلون

en: Saint Vincent and the Grenadines
fa: سنت وینسنت و جزایر گرنادین

en: Samoa
fa: ساموا

en: San Marino
fa: سان مارینو

en: Sao Tome and Principe
fa: سائوتومه و پرنسیپ

en: Saudi Arabia
fa: عربستان سعودی

en: Senegal
fa: سنگال

en: Serbia
fa: صربستان

en: Seychelles
fa: سیشل

en: Sierra Leone
fa: سیرالئون

en: Singapore
fa: سنگاپور

en: Sint Maarten (Dutch part)
fa: سینت مارتن

en: Slovakia
fa: اسلواکی

en: Slovenia
fa: اسلوونی

en: Solomon Islands
fa: جزایر سلیمان

en: Somalia
fa: سومالی

en: South Africa
fa: آفریقای جنوبی

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fa: جزایر جورجیای جنوبی و ساندویچ جنوبی

en: South Sudan
fa: سودان جنوبی

en: Spain
fa: اسپانیا

en: Sri Lanka
fa: سری‌لانکا

en: Sudan
fa: سودان

en: Suriname
fa: سورینام

en: Svalbard and Jan Mayen
fa: سوالبارد و یان ماین

en: Sweden
fa: سوئد

en: Switzerland
fa: سوئیس

en: Syrian Arab Republic
fa: سوریه

en: Taiwan (Province of China)
fa: تایوان (چین تایپه)

en: Tajikistan
fa: تاجیکستان

en: Thailand
fa: تایلند

en: Timor-Leste
fa: تیمور شرقی

en: Togo
fa: توگو

en: Tokelau
fa: توکلائو

en: Tonga
fa: تونگا

en: Trinidad and Tobago
fa: ترینیداد و توباگو

en: Tunisia
fa: تونس

en: Turkey
fa: ترکیه

en: Turkmenistan
fa: ترکمنستان

en: Turks and Caicos Islands
fa: جزایر تورکس و کایکوس

en: Tuvalu
fa: تووالو

en: Uganda
fa: اوگاندا

en: Ukraine
fa: اوکراین

en: United Arab Emirates
fa: امارات متحده عربی

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
fa: بریتانیا و ایرلند شمالی

en: United States Minor Outlying Islands
fa: جزایر کوچک حاشیه‌ای ایالات متحده آمریکا

en: United States of America
fa: ایالات متحده آمریکا

en: Uruguay
fa: اروگوئه

en: Uzbekistan
fa: ازبکستان

en: Vanuatu
fa: وانواتو

en: Venezuela (Bolivarian Republic of)
fa: ونزوئلا (جمهوری بولیواری)

en: Viet Nam
fa: ویتنام

en: Virgin Islands (British)
fa: جزایر ویرجین بریتانیا

en: Virgin Islands (U.S.)
fa: جزایر ویرجین ایالات متحده

en: Wallis and Futuna
fa: والیس و فوتونا

en: Western Sahara
fa: صحرای غربی

en: Yemen
fa: یمن

en: Zambia
fa: زامبیا

en: Zimbabwe
fa: زیمبابوه

en: Country
fa: کشور

en: All
fa: همه
