django-countries - en to ro translation catalogue (142 entries)

en: United Kingdom
ro: Regatul Unit

en: North Korea
ro: Coreea de Nord

en: South Korea
ro: Coreea de Sud

en: Russia
ro: Rusia

en: Syria
ro: Siria

en: Taiwan
ro: Taivan

en: Czech Republic
ro: Republica Cehă

en: Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
ro: Macedonia

en: Falkland Islands  [Malvinas]
ro: Insulele Falkland (Insulele Malvine)

en: Afghanistan
ro: Afganistan

en: Åland Islands
ro: Insulele Åland

en: American Samoa
ro: Samoa Americană

en: Antigua and Barbuda
ro: Antigua şi Barbuda

en: Azerbaijan
ro: Azerbaidjan

en: Belgium
ro: Belgia

en: Bermuda
ro: Insulele Bermude

en: Bolivia (Plurinational State of)
ro: Bolivia

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
ro: Insulele Caraibe Olandeze

en: Bosnia and Herzegovina
ro: Bosnia şi Herţegovina

en: Bouvet Island
ro: Insula Bouvet

en: Brazil
ro: Brazilia

en: British Indian Ocean Territory
ro: Teritoriul Britanic din Oceanul Indian

en: Brunei Darussalam
ro: Bulgaria

en: Cabo Verde
ro: Capul Verde

en: Cambodia
ro: Cambodgia

en: Cameroon
ro: Camerun

en: Cayman Islands
ro: Insulele Cayman

en: Central African Republic
ro: Republica Centrafricană

en: Chad
ro: Ciad

en: Christmas Island
ro: Insula Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
ro: Insulele Cocos

en: Colombia
ro: Columbia

en: Comoros
ro: Comore

en: Congo
ro: Republica Democrată Congo

en: Congo (the Democratic Republic of the)
ro: Republica Democrată Congo

en: Cook Islands
ro: Insulele Cook

en: Côte d'Ivoire
ro: Coasta de Fildeş

en: Croatia
ro: Croaţia

en: Cyprus
ro: Cipru

en: Czechia
ro: Republica Cehă

en: Denmark
ro: Danemarca

en: Dominican Republic
ro: Republica Dominicană

en: Egypt
ro: Egipt

en: Equatorial Guinea
ro: Guineea Ecuatorială

en: Ethiopia
ro: Etiopia

en: Faroe Islands
ro: Insulele Faroe

en: Finland
ro: Finlanda

en: France
ro: Franţa

en: French Guiana
ro: Guiana Franceză

en: French Polynesia
ro: Polinezia Franceză

en: French Southern Territories
ro: Teritoriile australe şi antarctice franceze

en: Germany
ro: Germania

en: Greece
ro: Grecia

en: Greenland
ro: Groenlanda

en: Guadeloupe
ro: Guadelupa

en: Guinea-Bissau
ro: Guineea-Bissau

en: Heard Island and McDonald Islands
ro: Insula Heard şi Insulele McDonald

en: Holy See
ro: Sfântul Scaun

en: Hungary
ro: Ungaria

en: Iceland
ro: Islanda

en: Indonesia
ro: Indonezia

en: Iran (Islamic Republic of)
ro: Iran

en: Iraq
ro: Irak

en: Ireland
ro: Irlanda

en: Isle of Man
ro: Insula Man

en: Italy
ro: Italia

en: Japan
ro: Japonia

en: Jordan
ro: Iordania

en: Kazakhstan
ro: Kazahstan

en: Korea (the Democratic People's Republic of)
ro: Coreea de Nord

en: Korea (the Republic of)
ro: Coreea de Sud

en: Kyrgyzstan
ro: Kirghizstan

en: Lao People's Democratic Republic
ro: Laos

en: Latvia
ro: Letonia

en: Lebanon
ro: Liban

en: Libya
ro: Libia

en: Lithuania
ro: Lituania

en: Luxembourg
ro: Luxemburg

en: Maldives
ro: Maldive

en: Marshall Islands
ro: Insulele Marshall

en: Martinique
ro: Martinica

en: Mexico
ro: Mexic

en: Micronesia (Federated States of)
ro: Micronezia

en: Moldova (the Republic of)
ro: Moldova

en: Montenegro
ro: Muntenegru

en: Morocco
ro: Maroc

en: Mozambique
ro: Mozambic

en: Myanmar
ro: Myanmar (Birmania)

en: Netherlands
ro: Olanda

en: New Caledonia
ro: Noua Caledonie

en: New Zealand
ro: Noua Zeelandă

en: Norfolk Island
ro: Insulele Norfolk

en: Northern Mariana Islands
ro: Insulele Marianei de Nord

en: Norway
ro: Norvegia

en: Palestine, State of
ro: Palestina

en: Papua New Guinea
ro: Papua Noua Guinee

en: Philippines
ro: Filipine

en: Pitcairn
ro: Insulele Pitcairn

en: Poland
ro: Polonia

en: Portugal
ro: Portugalia

en: Réunion
ro: Reunion

en: Romania
ro: România

en: Russian Federation
ro: Federația Rusă

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
ro: Sf. Elena

en: Saint Kitts and Nevis
ro: Saint Kitts şi Nevis

en: Saint Martin (French part)
ro: Saint Martin

en: Saint Pierre and Miquelon
ro: Saint Pierre şi Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
ro: Saint Vincent şi Grenadinele

en: Sao Tome and Principe
ro: São Tomé şi Príncipe

en: Saudi Arabia
ro: Arabia Saudită

en: Sint Maarten (Dutch part)
ro: Sint Maarten

en: Slovakia
ro: Slovacia

en: Solomon Islands
ro: Insulele Solomon

en: South Africa
ro: Africa de Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ro: Georgia de Sud şi Insulele Sandwich de Sud

en: South Sudan
ro: Sudanul de Sud

en: Spain
ro: Spania

en: Suriname
ro: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
ro: Svalbard

en: Sweden
ro: Suedia

en: Switzerland
ro: Elveţia

en: Syrian Arab Republic
ro: Republica Araba Siriana

en: Taiwan (Province of China)
ro: Taiwan (China)

en: Tajikistan
ro: Tadjikistan

en: Thailand
ro: Thailanda

en: Timor-Leste
ro: Timorul de Est

en: Trinidad and Tobago
ro: Trinidad şi Tobago

en: Turkey
ro: Turcia

en: Turks and Caicos Islands
ro: Insulele Turks şi Caicos

en: Ukraine
ro: Ucraina

en: United Arab Emirates
ro: Emiratele Arabe Unite

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ro: Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord

en: United States Minor Outlying Islands
ro: Insulele Îndepărtate ale S.U.A.

en: United States of America
ro: Statele Unite ale Americii

en: Venezuela (Bolivarian Republic of)
ro: Venezuela (Republica Bolivariana)

en: Viet Nam
ro: Vietnam

en: Virgin Islands (British)
ro: Insulele Virgine Britanice

en: Virgin Islands (U.S.)
ro: Insulele Virgine

en: Wallis and Futuna
ro: Wallis şi Futuna

en: Western Sahara
ro: Sahara Occidentală

en: Country
ro: Țară

en: All
ro: Toate
